Порівняння 1С/BAS та SAP B1.
Відмінності та особливості систем.

Вступ...

Близько 10 років ми займаємось системним консалтингом, проєктуємо, розробляємо та впроваджуємо різноманітні рішення для автоматизації бізнес-процесів в українських компаніях. Зараз ми в пошуках різних ERP систем, які можна пропонувати та впроваджувати замість 1С/BAS. Враховуючи наш багаторічний досвід роботи із 1С,  ми знаємо усі її переваги та недоліки. Наразі зупинили свій вибір на SAP Business One як одному із найдорожчих, але якісних і зрілих рішень для середнього бізнесу. В цьому огляді ви дізнаєтесь про основні відмінності систем 1С/BAS та SAP Business One.


Чим принципово відрізняються 1С та SAP?               

Головна перевага SAP B1 - більшість add-on рішень розроблені на основі кращих світових практик.

Якщо подивитись офіційну інформацію, надану вендорами програмних продуктів, ці системи позиціонуються як універсальні рішення, що підходять компаніям будь-якого напрямку бізнесу. Вцілому - це правильно, але кожна система має свої особливості впровадження та налаштування для кожної компанії. У більшості випадків, купити ліцензію та встановити рішення - недостатньо.

У випадку SAP Business One, ідеологія впровадження такої системи будується на конфігуруванні основних базових можливостей та їх розширення під відповідні специфіки бізнесу за допомогою встановлення та налаштування додаткових опцій (Add-on). У Вас завжди є безліч рішень від партнерів в усьому світі, що дозволяють налаштувати систему як завгодно. За всі 50 років, що SAP знаходиться на ринку ERP-рішень, розроблена їх величезна кількість. Ви купуєте додаток і встановивши його в системі, додаєте специфічний функціонал. Головна перевага - більшість add-on рішень розроблені на основі кращих світових практик (спираючись на вузьку специфіку бізнесу) і декотрі вже мають 40-літню історію. Основний мінус - більшість надбудов мають низький рівень локалізації в Україні, що додає до вартості ще витрати на адаптацію для української реальності.

Більшість конфігурацій 1С/BAS, максимально адаптовані під особливості українського законодавства.
У випадку 1С/BAS є вибір між базовою версією системи, котру потрібно “підганяти”, розробляючи свою персональну конфігурацію або готовим галузевим рішенням одного з партнерів-франчайзі. Часто це лише ілюзія вибору, оскільки в галузевих рішеннях доробляти під індивідуальні особливості компанії потрібно не менше, ніж “з коробки”. Недарма існує жарт - купуючи 1с, ви купуєте 1с-розробника. Але слід відмітити, що набір функціоналу, котрий є у більшості конфігурацій 1С/BAS, максимально адаптований під особливості українського законодавства та традиції ведення бізнесу в Україні.

Ключові відмінності 1С/BAS та SAP B1

Ключовими відмінностями 1С/BAS та SAP Business One є те, що 1С розвивалась, як програма для бухгалтерії, а згодом уже і для управління підприємством, а SAP Business One навпаки, є рішенням для управління ресурсами Вашої компанії, яке надає контроль над ключовими бізнес-процесами компанії, а бухгалтерський облік займає чи не останнє місце і локалізуються компаніями партнерами в кожній країні.

Також в одній базі SAP Business One є можливість ведення обліку лише однієї організації. 1С/BAS же дає можливість вести необмежену кількість організацій (ФОПи, нерезиденти тощо) в одній базі, відображати неофіційні операції за готівку (так звана "форма 2"), при цьому консолідувати дані всіх підконтрольних ФОПів, підприємств, офшорів, складати консолідовану звітність по них, управляти процесами. Насправді, 1С/BAS - хороша ERP система, але служить “темним” силам". За приблизними оцінками, у 2021 році обсяг оптимізацій податків через "конверти" та конвертаційні центри склав 120 млрд грн, через операції з ФОПами — 20 млрд грн, корупційні схеми у державних закупівлях склали 100 млрд грн і так далі (джерело Економічна правда). 

У контексті цього ж протиставлення обмежень міжнародних систем очікуванням українських користувачів, потрібно розглядати і ціни на софт. Користувач в Україні не відчуває цінності міжнародних ERP систем, які йому здаються дорогими: користувач на іншому заробляє і не готовий платити за те, що не потрібно. А 1С дає те, що потрібно, не дуже дорого порівняно з міжнародними системами, і  доробить все, що треба у кожній окремій схемі. Якщо хочемо відмовитись від використання 1С як російського продукту з усіма його цінностями потрібно змінити умови бізнес-середовища в Україні.

База даних SAP Business One

SAP Business One може працювати на одній з баз даних - SAP HANA або MS SQL. Версія MS SQL використовує технологію дискового зберігання, тоді як версія HANA використовує технологію in memory. Для HANA дані завантажуються в пам’ять сервера, тому вся обробка виконується більш ніж у 100 разів швидше, ніж MS SQL. Перевага бази даних HANA:

  1. Покращені та додаткові аналітичні опції – Pervasive Analytics, Interactive Analysis та Аналітичний портал.
  2. Додаткові можливості інтеграції. SAP OData - стандартизований веб-протокол для надання доступу до даних системи ззовні, через HTTP-з'єднання.
  3. Додаткова функціональність: інтелектуальне прогнозування, вдосконалена попередня оцінка залишків під час формування замовлення, управління графіками поставок та багато іншого.
  4. Розроблені засоби вузькоспеціального інтерактивного аналізу даних з метою покращення продуктивності і розуміння робочих процесів для кінцевих користувачів.
  5. Корпоративний пошук, схожий на Google.
  6. Унікальні сценарії мобільних додатків для iPad.
  7. Корпоративні функції HANA – технологія in memory, моделювання даних у реальному часі (агрегації).

Також, з 2025 року SAP не планує підтримувати продукти на MS SQL. Надалі в статті описані функції, що доступні на базі даних HANA.

CRM в продуктах  1С/BAS та SAP Business One

Дуже важливою частиною ERP систем є модуль управління взаємовідносинами з клієнтами (CRM). 

В SAP Business One та продуктах BAS (КУП, ERP, Small Business) за допомогою інструментів управління продажами можна вести потенційні угоди, створювати комерційні пропозиції, оформляти Замовлення, перевіряти наявність товару та створювати відвантаження. Запис про нову можливість продажу фіксує всю важливу інформацію (джерело звернення, розмір та етапи угоди). Є можливість введення інформації щодо конкурентів. 

Але у SAP Business One є те, чого не має в продуктах BAS - це готовий мобільний додаток SAP Business One Sales, котрий дозволяє моніторити власний календар з запланованими подіями, переглядати залишки та ціни, створювати замовлення, комерційні пропозиції, завантажувати вкладені файли (фото, документи і тд), вбудований в географічні служби iOS/Google, що дозволяє планувати маршрут, зручний інтуїтивний інтерфейс.

Облік продажів

Щодо обліку продажів, SAP Business One є транзакційною системою, і собівартість реалізації розраховується в момент проведення документу продажу. Не потрібно чекати регламентних операцій по розрахунку собівартості, на відміну від 1C/ BAS. Особливістю SAP Business One є те, що не має друкованої форми Акту виконаних робіт, але вона розроблена в Add-on Tax and Accounting для України. 

Для обліку поворотної тари є окремий add-on - Returnable Packaging Management, який можна інтегрувати з SAP Business One. На відміну від 1C/ BAS, у SAP Business One є можливість ведення післяпродажного обслуговування та підтримки, що дозволяє ефективно керувати гарантіями та угодами на обслуговування, вносити заявки на обслуговування та відповідати на них оперативно. 

Також є можливість керувати інформацією з продажів зі смартфону за допомогою мобільного додатку для продажів SAP Business One, який є безкоштовним. Також SAP Business One може рекомендувати товари для придбання для ваших клієнтів, а також рекомендуватиме товари, які зазвичай купуються разом із вибраним вами товаром. Функція - Delivery Schedule Management дозволяє прискорити оформлення замовлень, підтверджувати статус замовлення, переглядати альтернативні позиції, перевірити доступність для Замовлень і змінювати розклад замовлень із легкістю в одному звіті.

Управління виробництвом

У SAP Business One модуль "Виробництво" забезпечує підготовку та облік виконання виробничих замовлень, які можуть бути прив'язані, залежно від типу виробництва, до замовлення покупця. Виробничі замовлення, як правило, ґрунтуються на специфікаціях, що визначають склад виробу. При розміщенні сировини та товарів на складі система підтримує адресне зберігання. Усі операції з матеріалами, напівфабрикатами чи готовою продукцією автоматично відображаються в управлінському обліку. 

Порівнюючи з продуктами BAS -  у конфігурації КУП (Комплексне управління підприємством) взагалі немає планування виробництва, а у BAS ERP є більш розширений функціонал з плануванням робочих центрів, поопераційне планування з побудовою діаграми Ганта, а також ведення обліку ремонтів власного обладнання та підключення обладнання (Елементів ЧПК (числового програмного керування), датчиків і тд).  Всі ці функції у SAP Business One доступні лише в едд-оні. 

Моделювання та планування завантаження виробничих потужностей SAP Business One пропонує двома методами розподілу ресурсів. Від початкової дати вперед – завантаження ресурсів розподіляється в залежності від доступного завантаження на замовлення кожного конкретного дня. Перевіряється кожен день, починаючи з початкової дати: чи може доступне завантаження, з урахуванням інших виробничих замовлень, покрити необхідну кількість для виконання замовлення. Якщо кількості на обрану дату недостатньо, система перевіряє доступну кількість для наступного дня і це повторюється доти, доки не буде завершено розподіл усієї необхідної кількості. Таким чином, ми отримуємо відповідь на перше питання: якщо почнемо сьогодні або в іншу дату, то виконаємо замовлення на таку дату. Те ж саме відбувається при використанні методу – Від кінцевої дати назад, тільки аналіз доступності йде у напрямку від кінцевої дати до початкової. І якщо розрахунок покаже нам надмірну кількість необхідних годин на кінцеву дату, то ми отримаємо інформацію, що не встигаємо до потрібної дати і, відповідно, потрібно або посунути дату й домовлятися з клієнтом, або ж додавати ресурси на це замовлення.

Управління складом

Управління складом у SAP Business One надає користувачам зручні інструменти відстеження запасів, оптимізації їх рівня, контролю за дотриманням термінів доставки та керування замовленнями. Специфічні вимоги задовольняються з допомогою розширення системи едд-онами (наприклад, мобільна інвентаризація, підключення сканерів ШК та ТЗД, характеристики номенклатури). З використанням функціоналу простежуються загальні принципи послідовного заповнення системи та подальшої роботи з даними. 

Незважаючи на те, що більшість функцій з управління складом у SAP Business One реалізовані також і в 1C/BAS, принциповою відмінністю останньої системи є те, що при надходженні товару на склад обов'язкове проведення документу. При надходженні фактичних фінансових документів від контрагентів та відмінностях у них необхідно буде виправити та перепровести документ, а це, у свою чергу, підвищує ймовірність помилок. 

Відмінність інтерфейсів блоків / модулів / додатків системи  є суттєвим недоліком для управління складською логістикою, однак не важливий для управління фінансами.

Щодо транспортної логістики, то мінімальний функціонал у BAS КУП та ERP присутній, у SAP Business One це реалізовано лише в едд-онах (наприклад, Truck Manifest).  

Управління закупівлями

Базовий функціонал є в обох системах. Але варто відмітити, що у SAP Business One є можливість створити пропозицію та надіслати її постачальникам. Постачальники в WEB-формі вказують ціну та кількість, яку можуть забезпечити. Дана інформація автоматично попадає в SAP Business One і користувач має змогу переглянути у вигляді  звіту та  порівняти ціни та пропозиції вендорів.

Фінанси, бухгалтерія та звітність

Однією з головних функцій систем ERP є управління фінансами підприємства. Це той основний модуль, на якому загалом базується рішення. Незалежно від розміру компанії, розмаху та специфіки її діяльності, фінансовий облік - це один із найважливіших аспектів, до якого постійно прикута увага керівництва підприємства.

У SAP Business One варто відмітити функцію прогнозу грошових потоків, та моделювання за принципу "що якщо" - створити чернетку проводки, наприклад, взяття позики банку і його погашення і подивитись як перебудується графік платежів.

У світовій практиці бухгалтерський облік ділиться на той, де можна провести аудит та а де ні. Система 1C/BAS не визнається великою четвіркою аудиторських компнаій ніде, крім країн СНД, тому що не є повністю системою, в котрій можна провести аудит. У ній немає так званого аудиторського сліду, є можливість скасовувати проводки, перепроводити документи і право на неоперативне проведення.

У SAP Business One, якщо ви проводите документ, ви вже не зможете змінити його і для скасування дії необхідно буде створити новий документ, що скасовує попередній. У 1C/BAS, звичайно, можна подивитися журнал реєстрації або версії обʼєктів для відстеження змін документа, але якщо в компанії більше «10 документів на місяць» цей процес стає дуже важким.

SAP Business One має потужні інструменти аналітики та звітності. Дане рішення містить додаткову версію SAP Crystal Reports, що вбудовується у SAP Business One, що дозволить вам збирати дані з кількох джерел і генерувати актуальні та точні звіти на основі даних про всю компанію. При інтеграції з Microsoft Office засіб для звітів SAP Crystal Reports дозволяє вам обирати з багатьох форматів звітів і керувати доступом до інформації.

Українська локалізація

Для українських компаній розроблено дві локалізації - Tax and Accounting та HR and Payroll.

У SAP Business One реалізовано близько 89 процесів та функцій, а також 82 стандартизовані форми та звіти, які дозволяють вести фінансовий та податковий облік відповідно до вимог законодавства України у повному обсязі. Крім, того до складу локалізації входять технічна підтримка та оновлення у випадку змін у законодавстві.

Управління персоналом і зарплатою:

  • Управління організаційною структурою компанії
  • Дані про фізичних осіб
  • Трудові договори
  • Накази про відсутність
  • Облік робочого часу
  • Розрахунок зарплатні
  • Формування звітів по зарплатні
  • Регламентовані звіти.

Фінансовий та податковий облік містить:

  • Грошові засоби
  • Розрахунки
  • Основні засоби
  • Запаси
  • Операційна бухгалтерська звітність
  • Податки
  • Бухгалтерська звітність
  • Товари та послуги

Електронний документообіг

Електронний документообіг - це механізм спільної роботи з документами, представленими в електронному вигляді, для обробки, зберігання, редагування та затвердження документів з використанням певних правил та схем різних бізнес-процесів. У SAP Business One цей функціонал можна налаштувати навіть у базовій версії, але в деяких випадках може знадобитися доопрацювання системи. Для BAS/1С існує окрема конфігурація Документообіг. До її плюсів можна віднести можливість вибудовувати різні маршрути та правила обробки документації за всіма користувачами, яким необхідний доступ до документа з різними правами на різних етапах бізнес-процесів.

Зручність користування

Зручність інтерфейсу (Usability) займає чи не основне місце в SAP Business One, орієнтуючись в першу чергу на звичайних користувачів. Інтерфейс простий та послідовний, оптимізований для введення даних, робота з інформацією лінійна. Користувацький інтерфейс можна назвати консервативним. Важливо зазначити, що в SAP Business One є зручний механізм “карта відносин”, що показує взаємовідносини між документами та візуалізує їх послідовність. Ця функція відображається у вигляді блок-схеми і надає комплексний огляд зв'язків між бізнес-об’єктами та відповідними документами.

Системи 1С/BAS заповнюються непослідовно, непідпорядковано будь-якій логіці інтерфейсу. Заповнення даних розкидане по різних формах, що не дає можливості використання системи непідготовленими користувачами. Велика ймовірність помилок введення даних. Звісно, це все можна виправити за допомогою розробників та створення помічників (обробок) внесення, але в цілому інтерфейс продукту залишає бажати кращого.

Для яких розмірів бізнесу підходить SAP

Рішення SAP Business One призначене для малих та середніх комерційних компаній та буде ідеальним рішенням, якщо Ваша компанія тісно співпрацює із закордонними партнерами чи є філіалом іноземної компанії. В цьому випадку вам буде простіше налаштувати обмін інформацією і працювати за західними стандартами. Програмне забезпечення SAP Business One — це комплексне, доступне рішення для керування всією компанією, в тому числі фінансами, продажами, зв’язками з клієнтами та операціями. Воно продається ексклюзивно через партнерів SAP і допомагає раціоналізувати операції від початку і до кінця, отримувати миттєвий доступ до всієї інформації.

Як побудоване ціноутворення в SAP?

Ціноутворення в SAP Business One залежить від ряду факторів, таких як: кількість користувачів, типи ліцензій, спосіб розгортання, підтримка, а також обсяги впровадження й навчання. Система ліцензування рішень SAP дозволяє оплачувати ліцензії для тієї кількості користувачів, які необхідні вам у цей момент. Мінімальна кількість ліцензій (користувачів системи) — 1.

Існують дві версії  поставки ліцензій — на MS SQL і на SAP HANA, і декілька видів користувачів:

  • Professional User (повний доступ до всієї функціональності системи)
  • Limited User (обмежений доступ)
  • Starter Package User (спеціальний тип ліцензій для компаній, яким необхідно до 5 користувачів системи).

Усі ліцензії іменні! Два користувача під одним іменем не можуть одночасно використовувати систему. Це забезпечує аудиторський слід і підсилює контроль власника/менеджера.

Про One Service Consulting

Нашою головною метою є турбота про наших клієнтів. Ми прагнемо зробити роботу вашої компанії ще більш ефективною і продуктивною. Маючи величезний досвід і розуміння реалій економіки України ми прагнемо – поділитися цим з кожним з вас. Адже успіх наших клієнтів – це головний показник нашого професіоналізму та конкурентоспроможності. Довіртеся професіоналам з  впровадження програм автоматизації. Можете задати нам всі Ваші питання, ми з радістю дамо рекомендації, як правильно та якісно автоматизувати Ваш бізнес!


Автор: Юлія Мішін, провідний аналітик і консультант в компанії One Service Consulting.